Hlavní menu

Uživatel

Vyhledávání

Toplist

Obec Želetice

Želetice se rozkládají na mírném svahu u potoku Trkmanka asi 12 km západně od Kyjova. Katastr obce je většinou pahorkatina cca od 180 do 280 metrů nad mořem. Východně od obce je výběžek lesního komplexu, který vede až k Věteřovu. V Želeticích, které jsou členem mikroregionu Ždánicko, žije asi 510 obyvatel.kostel

V Želeticích si můžeme prohlédnout původně raně gotický kostel. Za dalšími zajímavostmi se však budeme muset vydat pěšky. Na úbočí kopce Homole se nachází Národní přírodní památka Na Adamcích, navštívit můžeme daňčí oboru, a nebo obdivovat panorama Ždánického lesa.

V Želeticích se nosí hanácko-slovácký kroj.

První písemná zmínka o obci se vyskytuje v souvislosti s břeclavským kostelem, který patřil biskupu olomouckému, a to v již v roce 1131. Je předpoklad, že obec existovala již daleko dříve.

adamce

Název obce Želetice je od osobního jména Želeta. Vznik jména je také připisován posvátnému jménu - místu, na němž předkové pálívali a s žalem pochovávali zemřelé. Hojné nálezy popelnic a jiných předmětů na různých místech v obci svědčí o tom, že zde bylo staré pohanské pohřebiště.


Želetice leží na jihu Moravy asi 10 km od města Kyjova.

Mapa1

Letecký pohled na Želetice:

Letecky pohled

Zdroje:

www.kyjovsko.cz

Želetice. P. F. art, 2001. 80 s. ISBN 80-86152-26-X.