Hlavní menu

Uživatel

Vyhledávání

Toplist

Kategorie: Články

Pochovávání basy 2009

Drazí pozůstalí opici - notorici - a aj vy, všecí ostatní. Sešli sme se včíl tuto noční dobu, aby sme vyprovodily našu milú basu znovu. Zamáčknime slzu, pozvedněme vína sklenku víš, v temném hrobě najde dneska skrýš. Celý rok nám k tanci hrála a včíl bude pochována. Než tě do té hlíny dáme, tak ti něco povykládáme. Co sa stalo ve světě, v republice a aj u nás v dědině, ti včíl ,milá baso, povíme. A jestli sa někdo pozná, tož ostuda to snáď nebude až tak hrozná.

Ó baso - Ví to každý v dědině, že slavilo se loni povinně. Měly sme ty oslavy už 110 rokú sme tady. Slavilo se od pátku až do neděle aj muzika vyhrávala vesele. Nejdřív schúza, medajle a aj ta večeře, slavilo se víc než vesele. Ráno už to jelo dál, kolikátí na soutěži budeme, nejeden se nás ptal. Snaha byla veliká, rvali sme se jako lvi, ale proč to nevyšlo, to fakt nikdo nepoví. A v té další disciplíně, začalo to fakt nevině. Trochu křiku, nadávek, kdo by to byl býval řek. 
Začali sme závodit, šak už ale poslední sme nechtěly zas byt. Nebyly sme, to je dobré, někdo dostal osvěžení fakt dost chladné. A pak večír muzika, hodně lidí v dědině dělalo jako že jich se to ani netýká. Už sme zvyklý na cokoli hlava, ale ráno zase bolí. Neděla, slavnostní den, když začal, tak slavnostní průvod se do kostela vydal. Náš patron Svatý Florián, bude vysvěcený, to byl plán, sochu aji obraz máme, vysvětit si je dáme. Dopadlo to v pořádku a už sme se zase řadily před hasičku do řádku. K ní ti ještě povíme, je to skoro nejhezčí barák v dědině. Spravila se fasáda aji cesta už je paráda. No a od té zbrojnice vyšli sme na průvod ukázat se lidem z vesnice. Na hřišti pak byly ukázky nové aji staré techniky, o všechno byl zájem veliký. Pak byl konec, šlo se domu nikdo nechtěl věřit tomu. No a proto staří členové, chopily se zakončení opravdu dost důstojně. Zlomení byly, jak vzduchovky v očách nebylo poznat ani rohovky. Je to nutný šak to víme, su to naši bratři, dom my je dopravíme. 

Ó baso - řekli sme si nevadí závodění, nám nejde tak si naše družstvo ve Věteřove reputaci napraví. Ale průser velký jak tá sviňa byl, skoro nikdo se na hasičku nedostavil. Řekly sme si to se nějak udělá a mazaly sme do Věteřova. Zjistily sme, že sme tam jediní, kdo dorazil z jiné dědiny. A už sme se těšily na to druhý místo sme tam jenom dvoji to bude fakt jisto. Co se ale nestalo, spadnul na nás smutný splín, Věteřov postavil druhý tým. No a tak sme dopadli, pohár za třetí místo dovezly.

Ó baso - ale nejsme tady jenom proto, abychom závodily, ale hlavně proto abychom lidem pomáhaly. Šak to máme aji v heslu daný a tož došel větr jak sviňa silný. Pán starosta chtěl nás mít, tož šli sme pomáhat dědinu opravit. Nebylo toho zas tak moc, ale stejně snád bodla naša pomoc.

Ó baso - loni bylo v republice volení do kraju aj do senátu, každý se chtěl dostat ke korytu. No, kdo by to byl býval řek, vyhrál ježibaba Paroubek. Mira ale neháže flintu do žita, já su premiér a to se počítá.

Ó baso - a co tá Amerika, té se toho hodně týká. Furt se říká tam je ryze, no ale začala tam loni krize. Je to ňáký podivný odsral to celý svět a my, abychom nebyly po zadu, tož musíme ju tady taky mět. A jak z toho všichni dohukaní su jak ropucha, tož si dobrovolně zvolily za prezidenta černocha. Namožeme se jím ale divit, myslely, že na něho zabere Cilit.

Ó baso - ta naša reprezentace ve fotbale, ta se zase ukázala, všichni od ní hodně čekaly, ale ona nic moc nepředvedla. Čekalo ne to všechno víc než směle, ale dostaly se do prdele.

Ó baso - a pak byla olympiáda, co k ní máme jenom říct, Barčo, musíš řvali sme z plných plic. Jinak tam bylí aji jiní favoriti, no ale dostaly se tak akorát do řiti.

Ó baso - mraky nad Janovem idu, je to těžký, když tam mají každý barvu pleti jinú. A tak rozhodla se strana, co je prý dělnická, ukázat že se jí to dost týká. Mlelo se to tam, no skoro válka, objevila se tam aji nejedna bejzbolová pálka. Jenom teda nevíme, proč my to celý platíme. To by se divily aji ufoni, tak je nechme ať si dají po čuni.

Ó baso - chtělo se někomu pořádně narozeniny koncertem oslavit, ale našly se takový, co se šly proti tomu postavit. Je to jasný každýmu taková muzika neladí, ale včíl nám řekni na hody dechovka ani disko nikomu nevadí. 

Ó baso - tu co před časem na auto policajti hodily, toš tu včílkaj před soudem osvobodily. Je to jasný my to víme, nikdo nepochyboval o její vině.

Ó baso - není dobrý mět mimo dědinu sad, to láká hodně moc hlav. No a pak se nesmí nikdo divit, že do takovýho sadu šli si tesaři trnky nakupit. A co bylo pak? To snad zná každý z nás. Policajti at ak dál, majitel v klidu nestál.

Ó baso - nastěhovaných nových lidi je tady dost po dědině, je to dobrý aspoň dědina nevymře. Ale včíl si baso, poslechni sama, co dovedla jedna blbá hlava. V hospodě se hospodaří, každýmu se tam dobře daří. Ale jeden co ho pořádně ani neznáme, chtěl dávat každýmu po hubě. Dopadlo to tak co si asi tajně přál, a to tak že po hubě od každýho dostal. Myslelo se je to v klidu pohoda, no jo ale on si za čas došel podat jednoho toho dobrodruha. V noci to se spí, ale proč ho někdo budí? Na ulici blbec stojí je vidět, že se už nebojí. A pak lítajů vzduchem nadávky, co nestyděli by se za ně ani holky z perlovky. Ale neboj baso milá, dojde jednu správná chvíla. Pak co se nestane blb zas po čuni dostane.

Ó baso - loňský byl divný velice ,nejednomu nestačily silnice. Jeden teď to už zná víc než moc, pro vrakoviště je to velká pomoc. Ale ten, co rozmlátil si auto během chvíle, tak o něm ti teď milá baso povíme. Motorka to je to, co ho baví, šak si na ní aj něco spraví. Ale pak to přišlo jako rána z nebe, strýc prodává Rencka, vidím ho, šak bydlíme vedle sebe. Tak ho vezmu pro cizího škoda, a už řídí 4 kola. Jede si sním na přepis do Kyjova, ale co čert nechtěl, zpátky dom přes polňačku by rád jel. No ale nedostal se ani tam, do zatáčky vletí jako trám. A už se točí přes střechu, auto dělá neplechu. A tak dřív než stihl dodělat přepis, auto bylo na odpis.

Ó baso - začaly sme se radovat že nás už přestala jedna rodina otravovat. Ale radost byla jenom chvílu, dostaly sme rodinu jinů. A tak ti baso povíme, že je to nějaký dost podivné. Proč ta ulička je takových lidí semeniště, ze zahrady udělal si vrakoviště. 

Ó baso - Silvest se slaví víc než hlučně a tak někdo to chtěl řešit stručně. Nechápe on mladý lidi, je o dost starší. No tak se letos uvidí, kde naše omladina Silvestra oslaví.

Ó baso - rozhodly se naše ženy, že mohlo by to byt s tu kulturu jiný. A co u nás na Moravě všichni dobře známe a umíme?? Je to jasný zabijačku zkusíme. Povedla se všechna pravda, nateklo aji trochu sádla. A jak to bývá na zabijačce zvykem, nepřipíjelo se vůbec mlíkem. Proto se tam všichni. jako sviňa ožraly a to tak. že na zakopání střev ani sílu neměly. 

Ó baso - tak už je to tady jako na divokým západě, když jedeš po dědíně tak někdo klidně střelí po tobě. Sice jenom ze vzduchovky, ale rozruch z toho byl veliký. Ani starý tetky to nechápu, proč střílel na syna když nasraný je na tatu.

Ó baso - hospoda je jiná, do kamen se tam musí přikládat, co se ale stalo s původní majitelku, o tým ti musíme povídat. Bydlela tady už dost roku, její přítel nechtěl její ruku. Všechno bylo v pořádku, on byl sice v odmaštovně, to ale nemění pohádku. Pak se nějak pohádaly a od sebe se dostaly. Pak se to sakra rozjelo, v hospodě bývalo dost veselo. Hospodská má už někoho jinýho a on dělá u brachy vlastního. Najednu se všichni diví, co se o ni všechno doví. A tak to moc dluho netrvá a hospoda je opuštěná. A co dělá, on sám třeba v Praze?? Žije si tam blaze?? To je těžký posoudit, ale auto zrušil tak, že aby se dostalo ven tak kola se musely odpustit. No ale jak už to tak bývá, došla aji lepší chvíla. A tak se ti dva zas potkaly a svatbu si udělaly. 

Ó baso - na Štepána to tak bývá, chlapom dojde krátká chvila. A tak ti, co mají mužský sbor, vyrazily zpívat jako chór. Nejdřív košt a pak dědina, tak to vždycky začíná. V hospodě pak zakončení, někomu se nechtělo jit spát před rozedněním. A pak hurá na diskotéku jedeme uvidíte, co tam zažijeme. A tak se až ráno vrátil, světe div se, celý večír se mu z hlavy ztratil. 

Ó baso - důležitý v dědině je aji kostel, jedna osoba tam měla málem postel. V hlavě to už skoro neměla v pořádku, zvládala si svoji zahrádku. To, že do huby si brala farníky, to byl průser veliký. Něco zařídit to chtělo nervy, furt se tam držela zuby nehty. Nejednu však došla rána, začla se navážet do velebnýho pána. A tak se řeklo dost a basta, kostel není pomluv bašta. Po kostele ona má asi stesk, zaplať pánbu že vyletěla jako namazaný blesk.

A to je konec milá baso. Snad nestane se z naší dědiny a státu divoký el paso. V jámě ať se ti dobře leží, čas ať klidně běží. Dej nám klidný spánek, vítr nejvýš vánek. Ženský ať si pohov dají, politici ať si z nás už srandu nedělají. Prostě ať se máme v pohodě nic nenech náhodě. Vínu ať se vyhne sirka, skus dat dohromady Juru a Mirka. To je konec jako kámen a teď už jen řeknem Amen

(text JP)

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.